środa, 18 lipca 2012

     Leśniczówka Pranie, powstała około 1880r. Położona jest w Puszczy Piskiej (województwo warmińsko-mazurskie) tuż nad jeziorem Nidzkim. Nazwa leśniczówki wzięło się od łąki, nad którą leży budynek, a która rankami osnuwa się mgłą, czyli jak mówili Mazurzy "prała"


     Leśniczówka zdobyła sławę dzięki częstym pobytom w niej wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który po raz pierwszy przybył do Prania w lipcu 1950r. To w niej powstały takie utwory jak „Kronika Olsztyńska”, „Niobe”, „Ezop świeżo malowany”, Rozmowa liryczna”, ”Spotkanie z matką”, „W leśniczówce”, „Ojczyzna” i wiele innych.




     Obecnie w lipcu i sierpniu odbywają się poranki poetyckie, podczas których można spotkać i usłyszeć wybitnych artystów licznie odwiedzających leśniczówkę. Dodatkowo wokół Prania biegnie ufundowana przez Nadleśnictwo Maskulińskie, przyrodnicza ścieżka dydaktyczna, dzięki której każdy gość spragniony kontaktu z przyrodą może wybrać się na spacer po lesie, wzdłuż leśniczówki i fragmentu bardzo urokliwego jeziora Nidzkiego. Na tej trasie szukał niewątpliwie natchnienia Konstanty Ildefons Gałczyński w latach 1950 – 1953.


       Leśniczówka to idealne miejsce do rodzinnego wyjazdu jak i samotnej wędrówki. Nie można również zapomnieć, że Leśniczówka Pranie jest jedynym, polskim muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Daria Wierzbicka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz