poniedziałek, 16 lipca 2012

Kazimierz Dolny - kolonia artystów


Kazimierz Dolny leży w woj. lubelskim (powiat puławski), w Małopolskim Przełomie Wisły.  Nazwa miasta pochodzi od Kazimierza Sprawiedliwego, który przekazał norbertankom starą osadę benedyktynów, przymiotnik "Dolny" został dodany później, by odróżnić miasto ( w dolnym biegu rzeki) od Kazimierza, obecnie dzielnicy Krakowa.


Od końca XVIII wieku do Kazimierza nad Wisłą zaczęli przyjeżdżać najwybitniejsi artyści, m.in. Zygmunt Vogel, Józef F. Piwarski, Michał E. Andriolli, Wojciech Gerson, J. Richter, Aleksander Gierymski, Józef Pankiewicz ( który właśnie w Kazimierzu zapoczątkował polski impresjonizm) i wielu innych. 


Odkąd w 1909 roku Władysław Ślewiński, przyjaciel Paul’a Gouguin’a,  przyjechał do miasta razem ze swoimi studentami, widok ulicznych malarzy na kazimierskim rynku stał się czymś powszechnym. Kolonia artystyczna, rozrastała się, z roku na rok do miasta przybywało więcej studentów, którzy po ukończeniu szkoły łączyli się w grupy artystyczne. Pierwszą i najsłynniejszą z nich było Bractwo św. Łukasza, które zrzeszało takich artystów jak  Jan Cybis, Jan Zamoyski, Antoni Michalak czy Jan Wydra. 



Sztuka i artyści to tożsamość Kazimierza Dolnego”, każdy kto był w tym przepięknym mieście zgodzi się z tym zdaniem. Nie wiadomo skąd płynie ta tajemnicza siła Kazimierza, która rozkochuje w sobie turystów i nie pozwala zapomnieć o pięknych kamienicach, brukowanych, wąskich uliczkach, szumie przepływającej obok Wisły i dziełach sztuki znajdujących się w każdym zakątku miasta. Pewne jest jedno Kazimierz Dolny to perła Polski, która niestety nieczęsto pojawia się w naszych wakacyjnych planach, a szkoda, bo jest to niewątpliwie jedno z najbardziej urokliwych miejsc jakie można sobie wyobrazić 




Daria Wierzbicka






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz